Noticias generales

  • 2011 $100 Film Festival Award Winners

    By on

    These are the award winners of the $100 Film Festival 2011 edition:

    - Best of Alberta: Alexander Sakarev & Krasimira Sakareva for Reminiscences
    - Best 16mm Film: Ben Rivers & Paul Harnden for May Tomorrow Shine the Brightest of All Your Many Days As It Will Be Your Last
    - Best Super 8 Film: Paul Clipson for Chorus
    - Jury's Choice: Magnus Irvin for  Spiral In, Spiral Out
    - Audience Favourite: Cassidy Bankson & Greg Jackson for Christmas Compunction

    Categoría: 

  • Or-bits: Acceleration

    By on

    or-bits.com is pleased to present Acceleration, its new and fourth online programme.           

    Featuring works by:
    Benedict Drew, Maarten Vanden Eynde, Rosa Menkman, Ayo & Oni Oshodi, Steve Ounanian, Maria Domenica Rapicavoli, Damien Roach and Amanda Wasielewski.

    The programme will be accompanied by an ongoing series of blog contributions by: Steven Ball (artist and writer), Mark Fisher (writer), Morgan Quaintance  (curator, musician and writer), Louis Savy (director of SCI-FI-LONDON Festival).

    or-bits.com is an ongoing curatorial project, a platform displaying contemporary arts and a trigger for the production of new works. or-bits.com is devoted to exploring ways we perceive things, promoting practices and dialogues across and beyond media, and to thinking over and working with the empty web page.

    Categoría: 

  • INCITE! #2 - Counter-Archive

    By on

    Incite! logoThe second issue of the 'Journal of Experimental Media & Radical Aesthetics' Incite! is now available in a limited edition of 300 copies + DVD.

    Contents

    Brett Kashmere - Introduction: Cache Rules Everything Around Me
    Ben Russell - CINEMA IS NOT THE WORLD
    Julie Perini - Relational Filmmaking: A Manifesto
    Tasman Richardson - JAWA Manifesto
    Cat Tyc - Interview with Michael Robinson
    Dave Barber - Mike Maryniuk: Prairie Landfill Surrealist
    Noam Gonick - Notes on 1919
    Ryan Tebo - What is an Archive, What Does It Do, and What/Who Is It Good For?
    Jenny Perlin - Overall view
    Walter Forsberg - The Artist Stripped Bare of His Papers, Even: An Interview with Cory Arcangel
    Evan Meaney - On Glitching + The Ceibas Cycle
    Brittany Shoot - Everyday Ethics: A Meditation on Personal Counter-Archives
    Brett Kashmere - "At First Cozy, Became Transgressive": An Interview with Aleesa Cohene
    Michael Betancourt - The Stan Brakhage Visionary Title Generator
    Amelia Does - "Worthwhile Insanity": On Collage Filmmaking and Arthur Lipsett, An Interview with Bruce Conner
    William C. Wees - Representing the Unrepresentable: Bruce Conner's Crossroads and the Nuclear Sublime
    Bart Testa - The Unstable Eye: Paolo Gioli's Film Practice Seen Through Paul Virilio
    Sandra Gibson & Luis Recoder - FILM IS...NOT FILM

    DVD

    Noam Gonick - 1919
    Jason Orman - A Man and His Credo
    Bryan Konefsky - I Yam What I Yam
    Nicola Bergstrom & Valdemar Lindekrantz - Excavation No. 2
    Tasman Richardson - In The Eye
    Simon Aeppli - secondhand daylight
    Jessica Bardsley & Penny Lane - The Commoners
    Jo SiMalaya Alcampo - Paalaala/Remembrance
    Evan Meaney - Shannon's Entropy
    Philip Widmann - Destination Finale
    I LOVE PRESETS - I LOVE RESETS

    Categoría: 

  • 25FPS 2010 Awards

    By on

    25FPS logoJoost Rekveld (International Jury Member)
    Special Mention: Robert Todd: Groundplay
    Grand Prix: Rimas Sakalauskas: Synchronisation

    Leila Topic (International Jury Member)

    Special Mention: Sarah Wood: For Cultural Purposes Only
    Grand Prix: Karl Lemieux: Mamori

    Florian Wüst (International Jury Member)
    Special Mention: Atsushi Wada: In a Pig’s Eye
    Special Mention: Zachary Epcar: The Salariat in Parts
    Grand Prix: Anna Abrahams: Desert 79, 3 Journeys into the Unknown

    Critic’s Jury (Branka Bencic, Marijan Krivak, Igor Prassel)
    Special Mention: Rimas Sakalauskas: Synchronization
    Grand Prix: Laure Prouvost: Monolog

    FUJI Award
    Rei Hayama: A Child Goes Burying Dead Insects (Kodomo ga Mushi no Shigai wo Umeni Iku)

    The Audience Award
    Johann Lurf: The Quick Brown Fox Jumps over a Lazy Dog (Zwölf Boxkämpfer jagen Victor quer über den großen Sylter Deich 140 9)

    Categoría: 

  • Premios de EXiS 2010

    By on

    EXiS logoEstos son los ganadores de la séptima edición del EXiS Experimental Film and Video Festival (Seul, Corea del Sur)

    Best EXiS Award (Lo mejor del festival)
    - Blue Tide Black Water de Eve Gordon y Sam Hamilton (2009, Nueva Zelanda, 35mm)

    EXiS Award (finalista)
    - Interstices de Michel Pavlou (2009, Grecia/Noruega, video)

    Korean EXiS Award (mejor obra coreana)
    - Maitreya Circus de Neul-Saem (2010, Corea del Sur, video)

    FUJI Award (Best Film)
    - Kinestasis de John Kneller (2009, Canada, 16mm)

    AVID Award (mejor vídeo)
    - Vortice Remixer de Marcelo Fico (2009, Chile, video)

    Mención honorífica
    - For Cultural Purposes Only de Sarah Wood (2009, Reino Unido, video)

    Jurado de la Competición Internacional: SUK, Sung-Suk (Seoul), Shinsuke Ina (Kyoto), Scott Miller Berry (Toronto)
    Jurado de la Competición Coreana: KIM, Yung-Ran (Seoul), Peggy Gale (Toronto)

  • Premios de Abstracta 2010

    By on

    Abstract? (Alexey Dmitriev, 2009)El cineasta ruso Alexey Dmitriev ha sido galardonado con el Primer Premio de la 5ª edición de Abstracta, la Exposición Internacional de Cine Abstracto de Roma, con su obra ‘Abstract?’. El jurado internacional presidido por el cineasta español Javier Aguirre, falló de forma unánime porque 'la película muestra una optima capacidad de síntesis sobre el debate de los valores del arte contemporáneo'

    El jurado, que visionó las 41 obras en competición de las 400 presentadas de todo el mundo, también decidió conceder tres meciones especiales:
    - Rauschen & Brausen de Daniel Burkhardt, Alemania, 'por una óptima evidenciación de la relación entre el micro y el macrocosmos.'
    - La cospiracion du Cervau de Didier Feldmann, Francia, 'por su calidad expositiva sobre un tema política abordado de forma no convencional.'
    - In focus memoriae de Danilo Torre, Italia, 'por la original representación visual del concepto comñun de la memoria.'

    La ceremonia de entrega de premios de Abstracta estuvo precedida por la proyección de 'Objetivo 40°', (1970) de Javier Aguirre, y 'Pellicole da camera per concerto in 35mm,' una versión preliminar de un proyecto de Saul Saguatti.

  • Programa de competición de 25FPS 2010

    By on

    25 FPS logoYa se han anunciado las películas seleccionadas para la sección competitiva de la edición 2010 del  International Experimental Film & Video Festival 25FPS (Zagreb, Croacia, 21-6 de Septiembre). Los 48 filmes y vídeos que componen el programa de este año han sido escogidos de entre los 1500 recibidos.

    - Abrahams, Anna, Desert 79: 3 Journeys Beyond The Known World, Netherlands, 2010, 19:00 min.
    - Aroonpheng, Phuttiphong, A Tale of Heaven, Thailand, 2010, 5:50 min.
    - Barić, Dalibor, Pain so Light that Appears as Tickle, Croatia, 2010, 4:04 min.
    - Bizri, Hisham, A Film, USA, 2010, 7:29 min.
    - Boord, Sophie, Fur, Australia, 2010, 7:50 min.
    - Brehm, Dietmar , Verdrehte Augen - 2. Videoversion , Austria, 2002-2008, 11:30 min.
    - Cailleau, Guillaume, H(i)J, Germany, 2009, 6:00 min.
    - Clark, Mary Helena, Sound over Water, USA, 2009, 5:00 min.
    - Cornelissen, Robbie, The Labyrinth Runner, Netherlands, 2009, 10:38 min.
    - De Clercq, Anouk, Oops Wrong Planet, Belgium, 2009, 8:00 min.
    - Diop, Mati, Atlantiques, Senegal / France, 2009/10, 15:00 min.
    - Dufour-Laperrière, Félix, M, Canada, 2009, 7:40 min.
    - Dumora, Pierre Edouard, What the Blind See, France, 2009, 15:00 min.
    - Epcar, Zachary, The Salariat in Parts, USA, 2009, 11:18 min.
    - Gerhardt, Joe & Jarman, Ruth, Heliocentric, United Kingdom, 2010, 15:00 min.
    - Gierke, Milena, Kröten , Germany, 1997-2008, 6:00 min.
    - Gonzalez-Foerster, Dominique, Noreturn, France, 2009, 15:59 min.
    - Goshima, Kazuhiro, Aliquot Light, Japan, 2009, 6:35 min.
    - Grecu, Mihai, Centipede Sun, France, 2010, 10:10 min.
    - Hansen, Inger Lise, Travelling Fields, Norway, 2009, 9:00 min.
    - Hayama, Rei, Kodomo ga Mushi no Shigai wo Umeni Iku , Japan, 2009, 11:00 min.
    - Herzog, Werner, La bohème, United Kingdom, 2009, 4:23 min.
    - Horan, Devin, Boundary, USA, 2009, 16:46 min.
    - Huang, Ya-Li, Dai Yi Ming Zhi De Shi Wu, Taiwan, 2010, 10:48 min.
    - Jamie, Cameron, Massage the History, USA, 2009, 11:00 min.
    - Jiwarangsan, Chaisiri, Small Village and Its Remains, Thailand, 2009, 15:33 min.
    - Johann, Lurf, Zwölf Boxkämpfer jagen Victor quer über den großen Sylter Deich 140 9 , Austria, 2009, 3:00 min.
    - Julier, Pauline, Noé, Switzerland, 2010, 20:00 min.
    - Klahr, Lewis, Wednesday Morning Two A.M., United Kingdom, 2009, 6:04 min.
    - Knapp, Manuel, information of decay~, Austria, 2009, 18:00 min.
    - Lee, Hee Won, Phone Tapping, South Korea, 2009, 10:00 min.
    - Lefrant, Emmanuel , Parties visible et invisible d'un ensemble sous tension, France, 2009, 7:00 min.
    - Lemieux, Karl, Mamori, Canada, 2010, 7:44 min.
    - Marte, Sabine, b-star, untötbar!, Austria, 2009, 7:30 min.
    - Meštrović, Marko, Nespavanje ne ubija, Croatia, 2010, 9:00 min.
    - Miller, Peter, Portrait, USA, 2009, 7:00 min.
    - Oyama, Kei, Hand Soap, Japan, 2008, 16:00 min.
    - Prouvost, Laure, Monolog, United Kingdom / France, 2009, 12:00 min.
    - Robinson, Michael , If There Be Thorns, USA, 2009, 13:20 min.
    - Sakalauskas, Rimas, Synchronisation, Lithuania, 2009, 8:03 min.
    - Sanvincenti, Davor, Rijeka, Croatia, 2009, 7:30 min.
    - Smith, John, Flag Mountain, United Kingdom, 2010, 8:02 min.
    - Stewart, Alexander, The Battle of the Stand-Stills, USA, 2010, 16:00 min.
    - Todd, Robert, Groundplay, USA, 2009, 12:09 min.
    - Wada, Atsushi, Wakaranai buta, Japan, 2010, 10:00 min.
    - Wiebe, Richard, Aliki, USA, 2010, 5:00 min.
    - Woloshen, Steven , The Homestead Act, Canada, 2009, 8:11 min.
    - Wood, Sarah, For Cultural Purposes Only, United Kingdom, 2009, 8:25 min.

  • Or-bits: on-looking

    By on

    Observer/Observed And Other Works Of Video Semiology (Takahiko Iimura, 1975-2003)Or-bits es un proyecto comisariado online que cuyo objetivo es proporcionar 'una platforma donde mostrar a artistas contemporáneos y (ser) un detonante para pa producción de nueva obra.' A través de programas multidisciplinares que mezclan cine, vídeo, texto y sonido 'exploran las formas en las que percibimos las cosas, promoviendo prácticas y diálogos entre y más allá de los medios'.

    Su programa más reciente, on-looking, comienza discutiendo la obra de Takahiko Iimura Observer/Observed and other works of video Semiology y muestra trabajos de videoartistas emergentes como Emma Hart y Annalisa Sonzogni, así como de otros artistas que utilizan el vídeo como herramienta para explorar el tema de partida, como Alexandra Ferreira, Bettina Wind y Davide Tidoni.

  • Transfera TV #38: Mutaciones del entorno

    By on

    Remix Station (Paulo R.C.Barros, 2008/09)Tras la celebración de MADATAC y del paréntesis festivo, Transfera, un espacio televisivo independiente de arte audiovisual contemporáneo referente en su género que se emite desde Madrid a las 21:00, vuelve a las andadas.

    El programa del próximo viernes 5 de febrero 2010 es el siguiente:

    - El encarnador de sueños (Javier De Juan-Creix, España/Spain, 2009, 9' 13")
    - La bestia (Jorge Garcia Velayos, España/Spain, 2009, 5' 20")
    - Alone (Gerard Freixes, España/Spain), 2008, 3’ 06”)
    - Remix Station (Paulo R.C.Barros, Brazil, 2008/09, 7'00”)
    - The boy, the bike and the apple (Robin Whenary, Reino Unido/U.K., 2001/2007, 4'30")

    Podéis acceder a la información completa en:  http://www.transfera.es/programa38.html

Páginas