Milwaukee Underground Film Festival 2020

By on

Valoración: 

Sin votos (todavía)

2020 Milwaukee Underground Film Festival

The 2020 Milwaukee Underground Film Festival will run from September 15th-October 27th right here on our website! We have six programs and each program will premiere on a Tuesday night at 5pm CST with a live Q&A at 8pm CST. After the program’s premiere night, a majority of the films will remain in the showcase for one week (with filmmaker permission, of course). So, come back here on September 15th at 5pm CST to start your six weeks of international, contemporary, artist made, short films, programmed by students from the Film Department at the University of Wisconsin Milwaukee! The 2020 Festival will be a collaboration with Experimental Tuesdays at the UWM Union Cinema.

The schedule:

Sept 15: 5pm CST – Opening Night: Program 1 (program available until Sept 22)
8pm CST – LIVE Q&A
Sept 22: 5pm CST- Program 2 available (program available until Sept 29)
8pm CST – LIVE Q&A
Sept 29: 5pm CST – Program 3 available (program available until Oct 6)
8pm CST – LIVE Q&A
Oct 6: 5pm CST – Program 4 available (program available until Oct 13)
8pm CST – LIVE Q&A
Oct 13: 5pm CST – Program 5 available (program available until Oct 20)
8pm CST – LIVE Q&A
Oct 20: 5pm CST – Program 6 available (program available until Oct 27)
8pm CST – LIVE Q&A

2020 MUFF SCHEDULE:

Program 1: Opening Night, TRT: 77 minutes
Premieres September 15, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available September 15 – 22
Re-Education of the Senses – Erinn E. Hagerty & Adam Savje, USA, 2019, 11:44
Bright Orange – Allison Radomski, USA, 2019, 9:55
There Were Four of Us – Cassie Shao, USA & China, 2019, 6:47
Earth FM – Philip Rabalais, USA, 2019, 10:35
Scenes from the Periphery – Derek Taylor, USA, 2019, 2:50
Umbilical – Danski Tang, USA/China, 7:00
Temple of Truth – Giuseppe Boccassini, USA, 2018, 10:00
Valdediós – Elena Duque, Spain, 2019, 3:11
Scopophobia – Lasha Mowchun & Dylan Baillie, Canada, 2019, 10:34

Program 2: Versions of Visions, TRT: 69 minutes
Premieres September 22, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available September 22 – 29
Hung, Drawn and Quartered – Michael Higgins, Ireland / Switzerland, 2018, 2:46
Billy – Zachary Epcar, USA, 2019, 8:00
Jealousy – Kimberly Burleigh, USA, 2020, 7:18
Suburban Versions – Stephen Wardell,  USA, 2020, 7:33
Itinerary of Surfaces – Carl Elsaesser, USA, 2020, 8:00
Are You My Mother? – Jack Furtado, USA, 2018, 5:33
I Was Born Out Like a Fish – Tyler Macri, USA, 2019, 5:00
Earth had issues Loading – Leonardo Pirondi, USA, 2020, 9:10
Field Resistance – Emily Drummer, USA, 2019, 15:45

Program 3:  Here: Now or Then, TRT: 76 minutes
Premieres Sept. 29th, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available September 29 – October 6
¡PÍFIES! – Ignacio Tamarit, Argentina, 2016, 4:00
Becoming – Alex Morelli, USA, 2020, 11:00
Capital Punishment, Trisha Young, USA, 2019, 11:38
Revision – Mikhail Zheleznikov, Russia, 2020, 3:42
Porto Landscape – Michael Lyons, Portugal/Japan, 2018, 6:00
The Pit – Jona Gerlach, USA, 2019, 10:51
In Paris, I tango for Maria (take 2) – Taylor Yocom, USA, 2019, 8:45
Something To Touch That Is Not Corruption Or Ashes Or Dust – Mike Stoltz, USA, 2020, 6:45
Garden City Beautiful – Ben Balcom, USA, 2019, 12:00
Oh My Homeland – Stephanie Barber, USA, 2019, 3:50

Program 4: Dispatch, TRT: 72 minutes
Premieres October 6th, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available October 6 – 13
Private Properties – Lilli Carré, USA, 2019, 3:23
Bitter with a Shy Taste of Sweetness – Saif Alsaegh, USA, 2019, 8:45
To: you, to night – Hân Phạm, Canada/Vietnam, 2020, 9:03
Confrontations – Natasha Woods, USA, 2018, 11:00
En Mi Pueblo – Paolo Zuñiga, Mexico, 2019, 4:55
Lore – Sky Hopinka, USA, 2019, 10:00
Medusa and The Abyss – Felicity E. Palma, Italy/USA, 2019, 10:57
y un gato de porcelana (and a porcelain cat) – Juana Robles, Spain/Ireland, 2020, 4:20
Valpi – Richard Tuohy & Dianna Barrie, Australia/Chile, 2019, 9:00

Program 5: … but make it Punk, TRT: 69 minutes
Premieres October 13th, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available October 13 – 20
No Garden Beyond – Anna Kipervaser & Rhys Morgan, Bermuda, 2019,
Pirate Boys – Pol Merchan, Germany, 2018, 13:00
Missing Teeth – Tyrone Deise, Canada, 2018, 3:09
RUN! – Malic Amalya, USA, 2019, 10:00
A Peculiar Week in My Dream Journal, May 1973 – Ryan Betschart, USA, 2019, 6:17
The left hand of darkness – Sara Bonaventura, USA/Singapore, 2019, 4:10
They Looked at Me and I Smiled – Ben Edelberg, Canada, 2019, 11:43
Nest Visions –  Zack Parrinella, USA, 2019, 8:30

Program 6: Longing // Aging, TRT: 73 minutes
Premieres October 20th, 5pm CST, Live Q&A at 8pm, Available October 20 – 27
Exit Strategy #5 – Kym McDaniel, USA, 2020, 8:00
Who Wants to Fall in Love? – Emily Van Loan, USA, 2019, 6:06
Angles – Robyn Ehrlich, USA, 2019, 4:46
Transparent, the world is. – Yuri Muraoka, Japan, 2019, 7:14
grand-maman Piano – Guillaume Vallée, Canada, 2020, 5:00
What You Left Behind – Jayce Kolinski, USA, 2020, 5:50
The Lilac Game – Emma Piper-Burket, USA, 2019, 4:14
Lost in her hair(Monday) – Pegah Pasalar, Iran, 2019, 6:27
One Off – Sofia Theodore-Pierce, USA, 2019, 13:09
LIMEN – Kathryn Ramey, USA, 2019, 12:00

Categoría: 

Fechas: 

De Martes, Septiembre 15, 2020 (Todo el día) hasta Martes, Octubre 27, 2020 (Todo el día)